ויקיפליי | כל מה שרציתם לדעת על שרגי גשטטנר • האזינו >>

סקירה מוזיקלית על הזמר והמלחין שרגי גשטטנר ז"ל

ביוגרפיה:

שרגא אליהו גשטטנר נולד בשנת תשמ"ו במונטריאול שבקנדה לר' חיים ושושנה גשטטנר, חסידי סקווירא. אמו היא נכדתו של הרב שרגא סיני, מייסד ומנהל בית הספר "יסודי התורה" בתל אביב ומראשי החינוך העצמאי בארץ ישראל. שרגי התחנך במוסדות חסידיים במונטריאול ובארצות הברית.

קריירה מוזיקלית:

כבר כנער היה שרגי חבר במקהלות חסידיות והלחין שירים אך לבקשת הוריו נמנע מלעסוק בתחום זה באופן מקצועי עד לנישואיו. לאחר נישואיו עם בתו של מרדכי דירנפלד ממונסי המשיך לעסוק בהלחנת שירים חסידיים שבוצעו בידי זמרים חסידיים שונים.

בין לחניו: "אל הכבוד" שבוצע על ידי שרולי ורדיגר, ו"אנעים זמירות" ששר שלוימי דסקל.

בהמשך גילו אותו המפיק יוסי טיברג והמלחין יוסי גרין ולקחו אותו תחת חסותם ואף הפיקו עבורו אלבום.

בשנת תשע"ב אחרי שלוש שנות עבודה, יצא אלבום הבכורה – "שרגי" בהפקתו של טיברג, הכולל לחנים של גרין, פינקי ובר, וגשטטנר עצמו. את האלבום עיבדו יהושע פריד, יובל סטופל ואלי לשינסקי. יחד עם האלבום יצא הקליפ של אחד משירי האלבום "כרחם אב על בנים כן תרחם עלינו". בתשע"ד הוציא יוסי גרין ביחד עם שרגי את האלבום "ווארעמקייט" (שתרגומו לעברית זה "חמימות"), שהוא אחד מסדרת האלבומים "גוונים של גרין", הכוללים להיטים מלחניו של גרין.

בשנים הבאות שרגי התארח במספר אלבומים, כגון מונה 7 של מונה רוזנבלום, שם ביצע את הלהיט 'ללמוד תורה'. וכן בסדרת האלבומים "אמן ואמן" שנועדו לחזק את הנושא של עניית אמן וכללו לחנים של אייבי רוטנברג, בעיבודו של ישראל לאם וגם באלבום מחרוזות מוזיקה. שרגי הופיע באירועים שונים וכן בחתונות, בעיקר בארצות הברית ובקנדה. עם השנים החליט לנטוש את עולם המוזיקה לטובת לימוד תורה וחינוך ילדיו ולפרנסתו עסק ביוזמות עסקיות שונות.

פטירתו:

בחודש אייר תשפ"ב הגיע עם שני אחיו לביקור בישראל כדי להשתתף בל"ג בעומר בהילולת רבי שמעון בר יוחאי שנערכה ביום חמישי בלילה, והוא תכנן לשוב לקנדה ביום ראשון. במהלך ההילולא כאשר בא לצאת ממעמד ההדלקה של חסידות תולדות האהרון נמחץ למוות יחד עם עוד 44 קדושים. הלווייתו נערכה למחרת בירושלים והוא הובא לקבורה בהר המנוחות. בעקבות הידיעה שהוא שוהה לבדו בישראל ובני משפחתו אינם משתתפים בהלוויה, באו מאות אנשים שלא הכירו אותו לחלוק לו כבוד אחרון. בני משפחתו צפו בהלוויה באמצעות זום.

לאחר מותו התפרסמו שיריו ביתר שאת ובראשם הלהיט "כרחם אב" שקיבל ביצועים של כמה זמרים. מאז השיר נתפס כ"המנון" של אסון הר מירון.

ויקיפליי בהגשת שניאור גרינפלד • האזינו >>

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן